İlk TİS görüşmesi gerçekleştirildi

Patron sendikası MESS ile Birleşik Metal-İş ve Türk Metal sendikaları arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilki 7 Ekim günü gerçekleştirildi. Görüşmede MESS adına konuşan Özgür Burak Akkol, kriz koşullarının işçi sendikaları tarafından dikkate alınacağına inandığını söyledi. Akkol’un kriz koşullarında patronları kollama çağrısı, tam da krizin asıl bedelini ödeyen, aydan aya evine daha az ekmek götüren işçilerin hiçe sayıldığının belgesidir. Krizin baş sorumlusu olan patronların, var olan krizin yükünü işçilerin sırtına yükleme inadı daha ilk görüşmede ortaya çıktı.

Bu sözlerin ardından ise Akkol şunları söyledi: “Ülkemizde işverenler tarafından 3 yıllık sözleşmeler talep edilse de dünyada, metal sanayisindeki toplu iş sözleşmeleri 4-5 yıllık yürürlük süreleriyle yapılıyor. Ülkemizde maalesef henüz bu sürelerle sözleşme yapamıyoruz.” İşlerine geldiğinde dünyadaki işçi sınıfı kazanımlarından bihaber olan patronların, işlerine geldiğinde dünyadan örnekler vermeleri şaşırtıcı değil. Metal sektöründe sözleşmelerin 2 yıldan 3 yıla çıkartılması, cebimize giren net zam miktarının azalması anlamına gelmektedir. Patronların hak ettiğimiz zamları eritmek için dünyadan örnekler vermelerine kanmamalıyız. Sözleşmelerin 2 senede bir yapılması bizim için net bir mücadele çizgisi olmalıdır.

Görüşmede söz alan işçi sendikası temsilcilerinin aktardığı gibi, aldığımız maaş ekonomik krizin etkisiyle aydan aya erimekte, cebimize giren paranın markette, pazarda karşılığı her geçen gün düşmektedir. Bizim omuzlarımıza bindirilmeye çalışılan kriz, bizi her gün biraz daha yoksullaştırmaktadır. Bu nedenle patronların kriz diye ağlamalarına mücadele ile cevap vermekten, hakkımız olanın peşinde olmaktan başka bir şansımız yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: