MESS’in lokavt kararı yok hükmündedir! Gücümüz birliğimizden, gücümüz üretimden gelir!

Toplu iş sözleşmesi süreci kapsamında MESS’in dayatmalarına karşı 19 Ocak günü on binlerce metal işçisi meydanlardaydı. Emekçiler 3 yıllık sözleşmeye, esnek çalışma dayatmasına ve sefalet ücretine karşı taleplerini haykırdı. Hakları uğruna mücadele kararlılıklarını, grev isteklerini patronların yüzüne vurdu. Emekçilerin haklarını alabilmek için üretimden gelen gücünü kullanma talepleri karşısında Birleşik Metal İşçileri Sendika’sı 5 Şubat gününü grev başlangıç tarihi olarak ilan etti. Türk Metal Sendika’sı ise grev kararı alsa da henüz bir grev tarihi açıklamadı.

Metal işçilerinin güçlü duruşlarını gören patronlar önce yüzde 8’lik zam tekliflerini yüzde 10’a çekmekle yetindiler. Ancak bu teklif metal işçilerinin insanca yaşayacak bir ücret talebini karşılamaktan bir hayli uzak. Dahası MESS halen 3 yıllık sözleşmeyi dayatmaya çalışıyor. Emekçileri sindirmeye, korkutmaya çalışan patronlar, bugün de çıkıp lokavt kararı aldıklarını duyurdular.

Lokavt kararını tanımamanın yolu birleşik mücadeleden geçer!

Patronlar işçileri dize getirmek için grev yasaklarına, lokavt kararına güveniyorlar. Ancak bir şeyi unutuyorlar. Eğer metal işçileri birlikte mücadeleye inanır, üretimden gelen gücünü kullanır ve birlikte greve giderse dize gelecek olan patronların ta kendisi. Hangi sendikaya üye olursa olsun, emekçiler kendi sendikalarını birleşik mücadeleye, grev komitelerinin inşasına ve birlikte greve taşımak için mücadele ederse, işte o zaman tüm taleplerine ulaşabilirler.

2 yıllık sözleşme ve insanca yaşayacak bir ücret için 5 Şubat hepimizin grev tarihi olsun. Patronların lokavt tehdidi karşısında üretimden gelen gücümüzü hep birlikte kullanalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: