Metal sözleşmesi: İşçiler şeffaf sendikacılığı hak eder!

Türk Metal ve Özçelik-İş Sendikaları’nın MESS ile grup toplu sözleşmesini imzalamasının ardından Birleşik Metal-İş bu sözleşmeyi kabul etmediğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından BMİS, düzenlediği merkez TİS toplantısında süreci tüm işyeri temsilcileriyle değerlendirmiş ve metal işçilerinin çoğunluğu bu “sefalet sözleşmesini” kabul etmiyoruz diyerek sendikalarına grev kararı aldırmıştı.

Krizin faturasını ödemek istemeyen, insanca yaşayacak bir ücret talep eden metal işçileri tüm örgütlülükleriyle kendilerini 5 Şubat tarihindeki greve hazırlıyordu. Ancak BMİS önderliği grevle ilgili bir eylem planı hazırlayıp işçilerini bu plan doğrultusunda seferber etmeyi tercih etmedi. Bunun yerine 2 Şubat günü kapalı kapılar ardında gerçekleşen bir toplantının ertesinde üyesi işçilerin çoğunluğunun kabul etmediği bir sözleşmeyi imzalama yoluna gitti. Grev yasaklarının sorumlusu Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “arabuluculuğunda” MESS ile yapılan toplantıda nelerin konuşulduğunu bilmek tüm metal işçilerinin hakkıdır.

Patronlar TİS sürecinin başından bu yana metal işçilerini grev yasaklarıyla, baskı ve lokavt tehditleriyle sindirmeye, korkutmaya çalıştı. Bunun karşısında ise emekçiler üretimden gelen güçlerini kullanmak adına iradelerini ortaya koydu. Grev yasaklansa dahi grev haklarına sahip çıkmak için mücadeleyi sürdüreceklerini haykırdılar. Böyle bir durumda patronların tüm tehditlerinin karşısında güçlü bir eylem planı hazırlanıp metal işçilerine sunulabilirdi. Tüm işçi sınıfı örgütleri bu grev süreciyle dayanışmaya davet edilebilir ve metal işçilerinin mücadelesi etrafından işçi sınıfının birliği sağlanabilirdi. Ancak bu yapılmadı ve bunun yerine kapalı kapılar ardındaki bir dizi görüşmenin sonucunda işçilerin reddettiği bir sözleşme imzalandı.

Metal işçileri en şeffaf ve demokratik sendikayı hak ediyorlar. Birleşik Metal-İş üyesi tüm işçiler böyle bir sözleşmenin niçin işçilere hiç danışılmadan imzalandığını bilmelidir. İşçilere yapılan tehditlerin ne olduğunu bilmeksizin metal işçisi güçlü bir mücadele veremez. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler işin gerçeğini öğrenmenin önünde her zaman bir engeldir. Şeffaf sendikacılık ilkesini benimsediğini ilan etmiş bir yönetimden kapalı kapılar ardındaki görüşmelerin ayrıntılarını almak, işçilere danışılmadan hiçbir sözleşmenin imzalanmamasını istemek tüm BMİS işçilerinin hakkıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: