Sarkuysan Emaye’den bir işçi, metal işçilerinin Ankara yürüyüşünü anlatıyor

Merhaba Metal Gazete okurları, ben Sarkuysan Emaye fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi bir metal işçisiyim.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Gebze İki şubesinde örgütlenen Baldur, Özer Elektrik, Systemair HSK fabrikalarında aylardır kapı önünde bir direniş sürdürülmekteydi. Ve maalesef bu üç fabrikada da örgütlenildiği günden itibaren onlarca işçi işten çıkarıldı. Özer Elektrik’de 12 kişi, Baldur’da üç kişi, HSK’da ise iki kişi çıkarıldı. Ayrıca HSK’da 45 işçi ilk etapta ücretsiz izine gönderildi. Üstelik bu fabrikada bakanlığın çoğunluk tespiti yazısı da gelmişti. Ama işveren buna da itiraz etti.

Ben, benim şubemde olduğu için HSK’nın önünde bir hafta boyunca sabah 6’dan itibaren arkadaşlarla beraber nöbet tuttum. Sadece dışarıda bekleyen bizlere el salladı diye iki kişiyi bir akşam üzeri işten çıkardılar. Çıkarılan arkadaşlardan biri sinir krizi geçirip gözümüzün önünde fenalaştı. İşte bu yüzden bu fabrikalardan çıkarılan, ücretsiz izinde olan arkadaşlardan 20 kişilik bir heyetin 24 Kasım tarihinde Ankara’ya bir yürüyüş yapması planlandı.

ILO ve Çalışma Bakanlığı’na gidip sermayenin saldırıları şikayet edilecekti. Ama yüzlerce polis sabah saatlerinden itibaren sendikanın önünde bizleri kaldırımdan bile indirmediler. İlk başta iki arkadaşımızı, biri şube yöneticisi olmak üzere gözaltına aldılar. Barikatı her zorladığımızda polis şiddetine maruz kaldık. Ufak tefek yaralanmalar oldu. En sonunda orantısız bir güçle müdahale ederek tüm yöneticilerle birlikte 99 kişiyi gözaltına aldılar. Aynı anda Gebze şubesini abluka altına alarak giriş ve çıkışları engellediler. Saatlerce kimse içeri giremedi dışarı çıkamadı.

Daha sonrasında bakanlıkla yapılan müzakereler neticesinde ertesi gün şubenin önünde bir basın açıklamasına izin verdiler. Bugün DİSK genel başkanının katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı. Ve sonrasında 20 arkadaş tüm temsilcilerin ve emek dostlarının desteğiyle Ankara’ya uğurlandı. Bu bir kez daha, biz metal işçilerine ve tüm işçi sınıfına haklarımız için bir arada durup mücadele etmemizin önemini gösterdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: