Sendikalı oldukları için işten atılan işçiler Ankara’ya yürüyor

Sendikalı oldukları gerekçesiyle tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan metal işçilerinin, ANKARA İLO yürüyüşü başlıyor. DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Gebze’de 1 ve 2 numaralı şubeleri ile örgütlendiği Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarında tazminatsız işten çıkarılan ve ücretsiz izne yollanan sendika üyelerinin Ankara yürüyüşü 24 Kasım Salı günü sabahı 10.00’da başlayacak.

Yürüyüşle ilgili Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada; “Sendikalaştıkları için cezalandırılıp tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçilerin ANKARA yürüyüşü başlıyor. Sendikamızın örgütlendiği Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarında tazminatsız işten çıkarılan ve ücretsiz izne yollanan üyelerimiz Ankara’ya yürüyor. Sendikamızın öncülüğünde yapılacak yürüyüş Ankara’da Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde sona erecek” denildi.

Yürüyüş öncesi Valilik’ten yasaklama

Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan yürüyüş duyurusunun ardından Kocaeli Valiliği salgın gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı kararı aldı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde ‘Bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir’ hükmü gereğince; ilimiz genelinde bulaşın yayılmasını önlemek amacıyla; gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları; Kocaeli il sınırları içerisinde 22/11/2020 günü saat 24.00’ten 21/12/2020 günü saat 24.00’e kadar 30 gün süre ile yasaklanmıştır” denildi.

“Ferman valininse, yollar bizimdir!”

Yürüyüş ve keyfi yasak kararıyla ilgili Birleşik Metal-İş tarafından “Ferman valinin ise yollar bizimdir.” başlığıyla yapılan açıklamada, yürüyüşe yapılan çağrı yinelendi. Açıklamada “Tüm işçileri ve dostlarımızı Salı günü saat 10:00 da yürüyüş başlangıç yerine davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: