MESS Sözleşmesi sonrası kapsamdaki işçilerin yüzde 20’si, yaklaşık 40 bin arkadaşımız asgari ücretin altında kaldı!

Dün gece sanki tüm günler tuluma girmiş gibi, gecenin bir yarısı 3 sendika birlikte MESS Sözleşmesini imzaladılar. Her ne kadar Mart’taki enflasyonun yüksek çıkacağından dolayı, Mart zammını göstererek sendikalar bu sözleşmeyi zafer diye pazarlamaya çalışsalar da aslında, ilk 6 aylık zam yüzde 27 gibi bu dönemin ihtiyaçlarını karşılamaktan oldukça uzak bir seviyede kaldı.

Metal işçilerinin tüm revizyon taleplerini görmezden gelen sendikaların amacı da zaten işçilerin beklentisini yüzde 25-28 arasına sıkıştırmaktı, böylece işçinin alabileceği zammı da azaltmış oldular.

Zaten 1 Ocak itibariyle saat ücreti 22,24’ün altında kalan arkadaşlarımızın ücretleri, 22,24’e çekilecekti, bu yasal bir zorunluluk. Bir de buna yüzde 3,3 sendika aidatı kesintisini de eklediğimizde, aslında saat ücreti 22,97’nin altında kalan tüm arkadaşlarımız artık asgari ücretli olacak. Bu sözleşme zammından sonra ise saat ücreti 17,52’nin altında kalan herkes aslında asgari ücret alacak. Bu kapsama giren arkadaşlarımız mevcut sözleşme olsa da olmasa da zaten asgari ücret alacaktı. Bu sayı MESS Grubundaki metal işçilerinin yaklaşık yüzde 20’sine denk düşüyor, yani 40 binden fazla işçi. Saat ücreti 18-19-20-21 TL olan, MESS grubunun yüzde 70’ini oluşturan 150 bine yakın işçinin eline ise asgari ücretten sadece en fazla yüzde 10 geçiyor olacak.

Sonuç olarak bu tablo, mevcut ekonomik kriz ortamında metal işçilerinin revizyon talebinin üzerini kapatan, gece yarısı sözleşmeyi imzalayan sendikaların, işçilerin ücretlerini gerçek enflasyon ve asgari ücret zammı karşısında ezdirmesine denk düşmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: