Enflasyon yüzde 80, zam yüzde 27! Metal işçileri tepkili

Sanki tüm günler tuluma girmiş gibi, gecenin bir yarısı 3 sendika birlikte MESS Sözleşmesini imzaladılar. Her ne kadar Mart’taki enflasyonun yüksek çıkacağından dolayı, Mart zammını göstererek sendikalar bu sözleşmeyi zafer diye pazarlamaya çalışsalar da aslında, ilk 6 aylık zam yüzde 27,44 gibi bu dönemin ihtiyaçlarını karşılamaktan oldukça uzak bir seviyede kaldı.

Metal işçilerinin tüm revizyon taleplerini görmezden gelen sendikaların amacı da zaten işçilerin beklentisini yüzde 25-28 arasına sıkıştırmaktı, böylece işçinin alabileceği zammı da azaltmış oldular.

Zaten 1 Ocak itibariyle saat ücreti 22,24’ün altında kalan arkadaşlarımızın ücretleri, 22,24’e çekilecekti, bu yasal bir zorunluluk. Bir de buna yüzde 3,3 sendika aidatı kesintisini de eklediğimizde, aslında saat ücreti 22,97’nin altında kalan tüm arkadaşlarımız artık asgari ücretli olacak. Bu sözleşme zammından sonra ise saat ücreti 17,52’nin altında kalan herkes aslında asgari ücret alacak. Bu kapsama giren arkadaşlarımız mevcut sözleşme olsa da olmasa da zaten asgari ücret alacaktı. Bu sayı MESS Grubundaki metal işçilerinin yaklaşık yüzde 20’sine denk düşüyor, yani 40 binden fazla işçi. 

Saat ücreti 18-19-20-21 TL olan, MESS grubunun yüzde 70’ini oluşturan 150 bine yakın işçinin eline ise asgari ücretten sadece en fazla yüzde 10 fazla bir ücret geçiyor olacak.

Sonuç olarak bu tablo, mevcut ekonomik kriz ortamında metal işçilerinin revizyon talebinin üzerini kapatan, gece yarısı sözleşmeyi imzalayan sendikalar, işçilerin ücretlerinin gerçek enflasyon ve asgari ücret zammı karşısında ezilmesine yol açmış oldular.

İşçiler tepkili

Sözleşmenin imzalandığının duyulmasından sonra, açıklanan rakamlara pek çok işyerinden tepkiler geldi. Hatta Mersin’deki Çimsataş işçileri iş durdurdu.

İşçilerin en çok yakındıkları konu başta sendikaların yetersiz ilk taslak taleplerinde revizyona gitmedikleri gibi, sözleşmeyi işçilerin onayını almadan imzalamış olmaları. 

Öte yandan ilk altı ay için TÜİK enflasyonunun bile gerisinde bir zamma ve tüm dilimlerde yine TÜİK enflasyonu oranında bir artışa imza atılmasından ve bu durumda da zamlı ücretlerin yüzde 80’lik gerçek enflasyon karşısında son derece yetersiz kaldığından şikayet ediyorlar.

Bunların yanı sıra 400 liralık erzak yardımını sadaka olarak görüyorlar ve özel sağlık sigortasının aile bireylerini kapsamamasını eleştiriyorlar.

Şimdi yeni bir mücadele dönemine giriyoruz. Ek Protokol taleplerinin yaygınlaşması kaçınılmaz. Önemli olan bu taleplerimiz karşısında dikilecek duvarları yıkabilmemiz.

Toplu sözleşmeler nasıl yapılmalı?

MESS ile yapılan son toplu iş sözleşmesi ister işkolu ister işyeri düzeyinde olsun, bir toplu iş sözleşmesinin nasıl yapılması ve imzalanması konusunda biz işçilerin bir kez daha düşünmemiz gerektiğini ortaya koydu. Bürokratik yönetimler tarafından ihanete uğramamak için sendikalarda bu konuya ilişkin bazı kuralların getirilmesi gerekiyor. Şöyle:

1.) Toplu sözleşme taslağı işçilerin katılımıyla hazırlanmalı ve işverene sunulmadan önce tüm işçilerin onayı alınmalı.

2.) Toplu iş görüşmeleri şeffaf ve işçilere açık olarak yapılmalı. Görüşmelere işçi temsilcilerinin katılmasının yanı sıra, görüşmeler tüm işçilerin canlı olarak izleyebilmesine açık olmalı. En son teknolojik yenilikler, bunun rahatça gerçekleşebilmesini olanaklı kılmaktadır.

3.) Her görüşme oturumundan sonra gelişmeler görüşmeciler tarafından işçilere izah edilmeli ve işçiler tarafından toplu olarak tartışılabilmeli. Bu amaçla işyerlerinin büyüklüğüne göre sözleşme izleme komiteleri kurulabilir.

4.) Görüşmeler belirli bir aşamaya geldikten sonra sözleşmenin imzalanıp imzalanmayacağına gene işçiler toplu olarak ve demokratik tartışmaların ve oylamanın ardından karar verilmeli.

5.) İşçilerin sözleşmeyi imzalamayıp greve gitme kararı verdikten sonra, bu karar kurulacak bir grev komitesi tarafından uygulamaya konmalı. Grev sırasında işverenle gerçekleşecek yeni görüşmelerde de yukarıdaki kuralların aynıları geçerli olmalı.

Bunlar, işçilerin işyerlerinde ve sendikalarında iradelerinin geçerli olmasını kılacak zorunlu demokrasi kurallarıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: