Farplas işçileri güvencesizliğe ve sefalet ücretine karşı mücadelesini sürdürüyor!

Gebze’de kurulu olan Farplas otomotiv fabrikasında işçiler düşük zam teklifinden sonra fabrikada eylemler gerçekleştirdi. Patronun zam teklifine karşı işçiler sendikalaşmayı seçerek Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldu. Bunun üzerine patron hukuksuz bir biçimde 150’ye yakın işçinin işine son verdi. Daha önce süre isteyip, sorunları çözeceğini söyleyen patron işten atmalar gerçekleştirerek niyetini göstermiş oldu.

Patronun bu hamlesine karşı işçiler sendikal çalışmayı hızlandırarak fabrikada çoğunluğu sağladı. Eylemlerine devam eden işçiler patronun sendikayı tanıyarak sözleşme masasına oturmasını ve atılan işçilerin iş başı yapmasını istiyor. Birleşik Metal-İş öncülüğünde devam eden direnişte patron her türlü hukuksuzluğa başvurmaktan geri durmuyor. İş bırakan işçileri işten çıkaran patron, iş bırakma eylemi yüzünden zarar ettiğini iddia edip işçileri dava etmekle tehdit ediyor. Sendikalaşmanın önüne geçmek için tehditler savuran patrona işçiler kararlılıkla direnerek cevap veriyor.

İki bine yakın işçinin çalıştığı fabrikada patron, taşeron sistemi getirerek işçileri farklı iş kollarında gösteriyor. Sendikalaşmanın önüne geçmek için yapılan bu uygulamaya rağmen işçiler mücadeleden vazgeçmeden sendikalaşmaya devam ederek çoğunluğu sağlamayı başardı. Asgari ücretle çalışmaya mecbur bırakılmak istenen işçilerin güvenceli iş ve insan onuruna yaraşır bir ücret için sendikalaşma mücadeleleri patronların korkusunu artırıyor. Farplas patronunun sendikalaşmayı engellemek için işten atma saldırıları Farplas işçilerinin direnişi ile boşa çıkarılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: