Sağlık emekçileri mücadelelerini sürdürüyor

Sağlık emekçileri özlük ve ekonomik hakları için “14-15 Mart’ta g(ö)revdeyiz” diyerek gerçekleştirdikleri iş bırakma eylemi kitlesel katılımla sürüyor. Pek çok kentte merkezi alanlarda toplanan sağlıkçılar, sorunlarını ve taleplerini dile getiren basın açıklamaları yapıyorlar.

14 Mart günü İstanbul Taksim meydanında Atatürk anıtına çelenk bırakmak isteyen Türk Tabipler Birliği yetkilileri ise polis tarafından engellendi, bu arada bazı tabipler kötü muameleye uğradı.

İstanbul Tabip Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, artık bayram tadında bir bayram yapmak istediklerini belirterek “Özellikle bu tıp bayramında hepimizi rencide eden söylemlerle, davranışlarla karşılaştık. Ama bunlar bizi yıldıramaz. Hiçbir yere gitmeyeceğimizi de sürekli olarak haykırmaya devam edeceğiz” dedi. 

Ekonomik ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen sağlık çalışanlarının başlıca talepleri, etkin bir “sağlıkta şiddet” yasasının çıkarılması; temel ücretlerin en az 2 katına çıkartılması ve emekliliğe yansıtılması; Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği’nin geri çekilmesi; çalışma ortamı ve koşullarının düzeltilmesi; Kovid’in meslek hastalığı sayılması; kadrolu ve güvenceli personel istihdamının sağlanması; 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmesi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi önünde toplanan sağlık emekçileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: