Vansan Makina işçisi: Sendikal mücadele sürüyor

İzmir Çiğli’deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren VANSAN Makina San. Tic. A.Ş. bundan bir sene önce, 2021 yılında EBARA Japon firması tarafından milyonlarca dolar karşılığında satın alındı. Yıl 2022, bu zaman aralığında bizlere söylenen her şey çok güzel olacak şeklindeydi. Ta ki enflasyon biz işçilerin market-manav ihtiyaçlarını vurana kadar.

Bu arada işçiler kendi aralarındaki konuşmalarda EBARA’dan umutlu ve umutlu olmayanlar olarak ikiye ayrılmıştı. Ocak ayının 5’inde yatacak olan o beklenen zamlı maaş 7’sinde sabaha karşı sabah 06:00’da hesaplarımıza geçmiş oldu. Ama yatan para hiç de tatmin edecek bir tutar sergilemiyordu, aksine biz işçileri öfkelendirmişti. 

Bunun üzerine pazartesi günü fabrikaya gittiğimizde yönetimle görüşme talebimiz reddedildi ve bu duruma sinirlenen işçiler kısmen iş durdurdu. Bazıları makine başında çalışmamaya başladı. Yönetim fabrikada gezmeye ve işçileri ikna etmeye çabaladı ve işçilerin kararlı duruşu kazanımla başarıya ulaştı. 

Bordroları isteyen işçiler, maaşların enflasyon altında eridiğini ve bu komik zammın bizleri sefalete itmekten başka bir işe yaramadığını söylemelerine rağmen yönetimin bu duruma duyarsız kalması ve bizlerle dalga geçer gibi üç bin altı yüzden çıkışınızı alıp gidin demesi öfkeyi iki kat daha artırdı. Bunun üzerine sendikalaşma çalışması gerçekleşti ve iki günde örgütlenen işçiler üç yüz yetmiş sendika üyeliğine ulaştı ve yetki kazanıldı. 

Türk Metal’de örgütlenen işçiler şimdi yönetimin itiraz dilekçesi üzerine sendikal gücünü kollayacağını duyurmuş durumda. Şimdilik bu kadar, devamı gelecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: