Metal Gazete’nin “1 Mayıs’a Doğru İşçilerin sorunları ve talepleri” etkinliği Manisa’da gerçekleşti

Etkinliği Metal Gazete yazarlarından İlhan Yıldırım açtı. Yıldırım ekonomik kriz altında yoksulluğun ve açlığın derinliklerine itilen işçilerin acil sorunlarının gene acil çözümler beklediğin anlattı ve araştırmacı yazar Volkan Yaraşır ve Gazete Nisan yazarlarından Muhittin Karkın’ın konuşmacı olduğu bu etkinliğin 1 Mayıs 2022’ye giderken emekçi yığınların içinde bulunduğu koşulları ve acil taleplerini tartışmak olduğunu belirtti.

11 sektör ve işyerinden işçilerin katıldığı etkinlikte ilk söz alan sendika çalışmaları nedeniyle işten çıkarılan Yorglass işçileri mücadelelerini ve işyerindeki sorunları aktardı. Sendikal bürokrasinin patron yanlı tavırları sonucu işçilerin yaşadıkları mağduriyetlerin 1 Mayıs’a giderken en önemli gündemlerimizden biri olması gerektiğinin altı çizildi.

Ardından konuşmasını yapan Volkan Yaraşır 1 Mayıs’ın tarihsel ve güncel öneminden bahsetti. Yaraşır, 1 Mayıs’ın üç önemli noktası olarak gördüğü işçi mücadelelerinin tarihselliği, uluslararası sınıf dayanışmasının önemi ve işçilerin birlikteliklerinden doğan gücünün belirginleşmesi, bunun tüm dünya işçilerinin enternasyonalist görevi olduğu üzerinde durdu. Ve 2022 1 Mayıs’ında da bu günün bu üç özelliğini unutmadan işçi ve emekçiler için yakın dönemdeki mücadelelere dair hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

Ardından söz alan Muhittin Karkın ise 1 Mayıs’a giderken işçi ve emekçiler için hangi taleplerin önemli olduğuna dair bir konuşma gerçekleştirdi. Yaşanan krizin faturasının emekçiklere yüklendiği ve alım gücünün günden güne düştüğü bugünlerde sefalet ücretlerine karşı ücretlerin en az 3 ayda 1 olmak üzere enflasyon oranında arttırılması gerektiği, işsizliğe karşı ise ücretlere dokunulmaksızın 6 saat iş günü ve 4 vardiya sistemi ile mücadele verilebileceğini belirtti.

Etkinliğin devamında ise Türkiye’nin içinde bulunduğu kriz koşulları ve artan dış borç ödemelerinin yarattığı ekonomik sıkıntılara karşı neler yapılabileceği tartışıldı. Bu noktada Karkın, bu borçların patronların borçları olduğunu belirterek işçi ve emekçilerin sırtına bindirilen bu yükün reddedilmesinin ve dış borç ödemelerinin durdurulması gerektiğini söyledi.

Ardından birçok davada ve mücadelede işçilerin yanında yer alan “İşçilerin Avukatı” Hüseyin Korkmaz kısa bir konuşma yaparak, eğer işçiler mücadele eder ve birliktelikleri ile mücadeleyi büyütürse hukukun işçiler lehine karar vereceğini aksi halde düzenin patronlar lehine işlediğini anlattı. Mücadelenin yalnızca işyerlerini etkilemediğini, güçlü bir mücadelenin toplumsal bir etkisi olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı. Etkinlik soru-cevap ve katkılarla ve 1 Mayıs’ta buluşma anlaşmasıyla son buldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: