1 Mayıs’ın ardından: Ekonomik kriz derinleşiyor, çözüm birlikte mücadelede!

Pandemi tedbirlerinin kalkmasının ardından, yani iki yıllık bir aradan sonra ilk kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını geride bıraktık. Bu yılki 1 Mayıs’ı önemli kılan yalnızca bu durum değil; içinde bulunduğu krizin yaşamlarımızı her gün biraz daha ezdiği, alım gücümüzün kalmadığı, her türlü hak talebimizin bütün güçlerce baskılanmaya çalışıldığı bir dönemde gerçekleşmiş olması da bu 1 Mayıs’ı önemli yapan nedenlerdendi.

Yaşam koşullarımızın her gün daha kötüye gittiği çok açık ve hükümet ve patronlar krizden çıkmak için tüm haklarımıza saldırıyorlar. Bu durumun işçiler arasında yarattığı rahatsızlığı yılın hemen başlarında düşük ücretlere, güvencesizliğe, sendikal baskıya karşı yurdun birçok yerinden yapılan grev ve direniş dalgasında görebiliriz. Bu dalga bize örgütlülüğün ve mücadeleci işçilerin gücünü ve önemini tekrar hatırlattı ve Türkiye’nin her yerinde işçi ve emekçilerin aynı sorunları paylaştığını gösterdi. Mücadeleleri birleştirmenin önümüzdeki adımlardan biri olduğunu da tekrar hatırlattı.

2022 1 Mayıs’ına, bu koşullar altında, her gün daha da yoksullaşarak girdik ve işçiler arasında yaşanan rahatsızlığın ve mücadele azminin bu 1 Mayıs’ta alanlarda yankısını bulması için alanlara çıktık. Uzun bir aranın ardından yan yana olmanın coşkusunu, heyecanını ve tüm baskıya rağmen on binlerce insanın sınıf mücadelesi için omuz omuza veriyor olmasının mutluluğunu duysak da sendikaların 1 Mayıs seferberliği için yeterli bir çalışma yapmadığına şahit olduk. Birçok sendika üye işçilerini alana getirmemiş ve yürüyüş sonrası alanda kalmamıştı.

Birçok sendikadaki bu tavrını, hatalı bir seçimin sonucu olarak değil, kariyerlerini düşünen bürokratların bilinçli tercihleri olarak yorumluyoruz. Mevcut sendika önderlikleri, işçilerin örgütlenerek güçlenmeleri ve hakları için verilen mücadelelerin gereklilikleri ile kariyerleri arasında kaldıklarında her zaman kariyerlerini seçiyorlar. Ve bu 1 Mayıs’ta da bu seçimin sonucunu uyguladılar, tıpkı mücadeleleri birleştirmek gerektiğinde yine kariyerlerini tercih ettikleri gibi.

Patronların çıkarları uğruna yaratılan ve faturası bize mal edilmek istenen kriz ve onun üzerimizde yarattığı etki gün geçtikçe artıyor ve artacak. Bu faturayı ödememek için yapılması gerekenler belli; yan yana gelmek ve sorunlarımızı konuşmak, haklarımız için mücadele etmek ve bir arada olmanın, yanyanalığın coşkusunu büyütmek, bu coşku ile mücadeleleri birleştirmenin olanaklarını inşa etmek.

Bu 1 Mayıs’ta mücadeleci işçilerin azmini ve kararlılığını bir kez daha gördük. Aynı zamanda önümüzde duran acil görevleri de fark etmemizi sağladı: Patronların saldırısına karşı birleşik bir mücadeleden başka bir şansımız yok ve mücadelenin, sendikal bürokrasiye karşı da sürdürülmesi gerekiyor.

Önümüzdeki görevler için yapılacak her çaba sendikalarda ve toplumun her alanında işçi sınıfının gücünün bir kez daha duyulmasını sağlayacaktır. Ve mücadelelerin birleşmesiyle işçilerin büyük küçük zaferlerinin coşkusu altında girilecek önümüzdeki 1 Mayıslarda örgütlü işçilerin gücünü daha net gösterebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: