Bir depo işçisinin Yemeksepeti İnsan Kaynakları’na mesajı

Raporum biteli 12 gün oldu, açıkçası bu belirsizlik güzel planlanmış ama bana artık geri bildirimde bulunmalılar. Bu kadar sürenin üzerine firma bana çıkış kararı verirse gider ayak bir insanın yaşamıyla nasıl dalga geçtiğini kanıtlar.

Hoş daha önce firmanın, hakkımda bel fıtığı teşhisi üzerine istirahatimin ardından bir tek bana uygulanan, işeri hekimini işe başladıktan bir yıl sonra görmeme ve bu özel prosedürünün işe girişteki sağlık kontrolüyle beraber yapılmış olmasına rağmen kendi idari kararlarının hiçbir ahlaki zemine dayanmadığını bir kere daha gördük. Bu süreç epeyce kabak tadı verdi.

İnsani yanımı, etik anlayışımı alt üst etmekle kalmayıp, para kazanma hırslarının ameliyat olmuş birine, doktorundan ameliyat sonrası işe elverişli yazısı isteyip doktorumu bunu yazarsam atılırsın diye ikileme düşürecek kadar insan yaşamını ayaklar altına alıyorsunuz. Vardiyalarımı didik didik kameralarla izleyip, yine yalnız bana tutulan tutanaklar, attığım adımdan açık aramak, tehdit niteliğinde yazılı uyarılar, iftiralar, yalandan zam vaatleri ve her gün yenilerine şahit olduğumuz nice sistematik saldırılar, insanların ANAYASAL haklarına, eve üç kuruş daha götürme çabalarına saldırırken alenen suç işlemekle kalmayıp paradan başka kıblelerinin olmadığını gayet iyi görmüş olduk.

24 yaşımda bu firmada çalıştığım bir yılı geçen sürede bel fıtığı teşhisi ardından kasık fıtığından ameliyat olduktan ve sayısız tutanağa direndikten sonra ayrımcılığa usulsüzlüğe prim vermeyip inatla karşınızda durup doğru olduğuna inandığımı savunmaya devam ettim. Dudak altından rüşvetvari tekliflerinizi geri çevirdim, bana yaşattığınız her usulsüz durumu, beni hedef aldığınız, amatörce, diğer hiç bir personel için uygulanmamış prosedürleri ve ertesinde işten çıkarılma stresini atlattım. Her seferinde tekrar karşınıza çıktım. Önümüzdeki iki günü organize edemeyen, oturarak yemek yemenin hayal olduğu, kurumsal firma anlayışı kişiye göre değişen ve bunlara sesini çıkaranlara kapıyı gösteren, koşulları düzeltmek için biraya gelenlere depoyu dar eden, istifası için her kirli yolu deneyen, var olan haklarımızı gasp etmekten çekinmeyen, maaşımızın aldığımız gün bittiği ama toplanan ciroyu tabi ki mesai almadan gece vardiyasından çıkanın bankaya yatırdığı, gece vardiyasında izinsiz çalıştırıp tüm bunlara normal gözüyle bakıp bizlerin geçinemediği için bir araya gelişini nankörce bulan bu firmada siz ve cüretkar idare biçiminize karşı burayı kendimiz ve bizden sonra çalışacaklar adına biraz daha yaşanabilir şartlar için örgütledik. Ancak görüyorum ki her seferinde ne kadar canice olduğuna bakılmaksızın işçilerin yaşamına, haklarına, insan olma çabasına saldırabiliyorsunuz. Tebrik ederim doğru olduğuna inandığım bütün değerleri alt üst ettiniz. Bu kadar kısa sürede sağlık bir yana dursun paramız zaten hiç olmadı ama insan olmaya dair bütün ilkelerim yerle bir oldu. Ne kadar nitelikli olduğumuzun hiç bir anlamı olmadığını bizlerin mekanik böcekler olduğumuzu, biat ettiğimiz sürece bu dünyada açlığa mahkum edilen ancak yaşamasına müsaade edilen, aynı işi beğenmeyenlere kapı orda dediğinizdeki gibi dünyadaki yerimizi gösterdiğiniz için teşekkürler. Bir yıldan az uzun bir sürede bir market uygulamasında çalışma koşullarını düzeltmek isteyen, yaşanabilir bir ücret talebi gibi en insan taleplere, koca firma olarak yaptığınız saldırılarla yetişkin yaşamımın henüz başında dünyaya dair ümitlerimi tamamen yok ettiniz. Hayatı insanlara yaşanamaz kıldınız, bahar görmesin bahçeniz. Yine de düştüğünüz komik halleri görmek beni şimdiye kadar ayakta tutan şey oldu. Ki buradayız hâlâ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: