Manisa Organize Sanayi bölgesinde bulunan Termokar fabrikasında öncü işçiler işten çıkartılıyor

DİSK Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu fabrikada işveren, yıllardır yetki sürüncemesinde olan sendikal mücadelede ön safta olan işçileri uydurduğu sebeplerle işten çıkardı. Daha önce de pandemi döneminde ücretsiz izine gönderip, açlıkla terbiye etmek istemiş, işçiler fabrika önünde direniş çadırı kurarak hak arama mücadelesi yürütmüş, patronun işten çıkmaları için sunduğu teklifleri reddetmiş ve görevlerine geri dönmüşlerdi.

İşveren öncü işçilerin çalışmalarında bir kusur bulamayınca, yeni açılan fabrikaya görevlendirildiklerini 6 iş günü öncesine ait sahte evraklar imzalatmaya çalışarak, “Ya gidersiniz ya da bu sahte tarihli evrakları düşünmeden imzalarsınız” demiştir.

Hukuksuz gerekçelerle bayram öncesi görev değişikliğinin nedenini soran işçilere sözde yasal süre olan 6 gün dolmuş gibi eski tarihli dilekçeleri imzalamazlarsa kıdem ve ihbar tazminatsız işten çıkartacağını söylemiş ve 4 öncü işçiyi işten çıkartmıştır.

Yasaları ve kuralları keyfine göre kullanan, hatta yasalara aykırı girişimlere başvuran işveren, sendika üyesi olan işçileri, sendikadan istifa etmeye zorlamaya devam etmektedir.

İşten atılan öncü işçiler olarak, nasıl bir önceki işten atma ve ücretsiz izine çıkarma saldırılarına fiili ve meşru mücadele yürütmüşsek, bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Üyesi olduğumuz DİSK Birleşik Metal-İş sendikası İzmir şube yöneticileriyle yapacağımız görüşmeden sonra hazırlayacağımız yol haritamızı dosta düşmana ilan edeceğiz. Bizi işten atanlar şunu unutmasın ki her koşulda umudumuzu büyütecek, geleceğimize sahip çıkacağız. Haklı ve meşru mücadelemizden geri durmayacağız. Bütün sivil toplum kuruluşlarını ve emekten yana olan demokratik kitle örgütlerini mücadelemize destek olmaya çağırıyor, düzenleyeceğimiz tüm mücadele girişimlerini beraber örgütlemeye çağırıyoruz.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın sınıf dayanışması.

Termokar İşçileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: