Termokar direnişçilerine enternasyonalist destek

Arjantin: Juan Carlos Giordano, Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekili

Ben Juan Carlos Giordano, Arjantin’de Sol Cephe-Birlik’in ve İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in parçası olan Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekiliyim. Bu video Manisa Türkiye’deki metal fabrikası Termokar’da hukuksuz ve keyfi biçimde işten atılan 4 öncü işçinin derhal işe iade edilmesi için. Bu enternasyonalist bir taleptir ve sizlere dayanışmamızı iletiyoruz. Bu fabrikadaki öncü işçilere dönük baskının son bulmasını talep ediyoruz.

Brezilya: Barbara Sinedino, İşçilerin Uluslararası Birliği- Dördüncü Enternasyonal’in Brezilya partisi CST, Rio de Janeiro eyaleti Senatör adayı

Türkiye’de Termokar metal işçileri sendikal öncülerin keyfi biçimde işten atılmalarına karşı mücadele ediyor. İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in Brezilya seksiyonu CST (Sosyalist İşçi Hareketi) olarak, atılan işçilerin geri alınması ve sendika haklarının tanınması için mücadele eden işçilerle dayanışma içindeyiz. Direnişinizde başarılar, sizinleyiz!

Venezuela: Jose Bodas Lugo, Venezuela Petrol İşçilerinin Birleşik Federasyonu Genel Sekreteri

Ben Jose Bodas Lugo. Venezuela Petrol İşçilerinin Birleşik Federasyonu Genel Sekreteriyim. Aynı zamanda, Sınıfçı, Birleşik, Devrimci ve Özerk Akım ile İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal Venezuela Partisi, Sosyalizm ve Özgürlük Partisi’nin üyesiyim. Türkiye, Manisa’da yer alan Termokar fabrikasında hukuksuz ve keyfi şekilde işten çıkartılan 4 metal işçisi arkadaşımızla dayanışma içerisindeyiz. Atılan işçilerin acilen geri alınmasını talep ediyoruz. İşçi sınıfı daha iyi koşullara yalnızca mücadele ederek erişebilir. Mücadele eden işçi sınıfı üzerindeki hukuksuz şekilde işten atma baskılarına son!

Arjantin: Monica Schlotthauer, Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası delegesi, Milletvekili

Manisa Türkiye’den metal işçisi arkadaşları selamlıyorum. Ben Monica Schlotthauer, Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası delegesiyim. Aynı zamanda Sol Cephe-Birlik’in ve İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in parçası olan Sosyalist Sol Partisi’nden ulusal milletvekiliyim. Bu video aracılığıyla Arjantin’den ve Mücadeleci Sendikal Birlik girişiminden Termokar fabrikasında hukuksuz şekilde işten atılan 4 arkadaşımızın mücadelesine desteğimizi ifade ediyoruz. İşe iade talebi uğruna verdiğiniz mücadele zafere ulaşana dek yanınızdayız arkadaşlar.

Arjantin: Rubén Dario Sobrero, Demiryolu İşçileri Sendikası Buenos Aires Batı Bölgesi Şubesi Genel Sekreteri

Ben Rubén Dario Sobrero, Arjantin Demiryolu İşçileri Sendikası Buenos Aires Batı Bölgesi Şubesi Genel Sekreteri ve ayrıca Sosyalist Sol Partisi Merkez Komitesi üyesiyim. Bu videoyu Manisa Türkiye’deki Termokar’da hukuksuz bir şekilde işten atılan 4 metal işçisiyle dayanışmak için çekiyorum.  Bütün dayanışmamız ve desteğimiz sizlerle. Metal işçilerinin işten atılmasına hayır.

Panama: Priscilla Vasquez, Sosyal Güvenlik Hizmeti Çalışanları Sendikası Başkanı

Ben Priscilla Vasquez, Panama’dan Sosyal Güvenlik Hizmeti Çalışanları Sendikası Başkanı. Türkiye’de, Manisa’da yer alan Termokar fabrikasında mücadele etmekte olan metal işçilerine dayanışmamı iletiyorum.

Şili: Ranier Rios

Ben Şili’den Ranier Rios. Türkiye’de Termokar fabrikasındaki metal işçilerini dayanışmayla selamlıyorum. Şili’de de benzer şekilde mücadele etmekte olan işçi sınıfı adına sizlerin de mücadelesine desteğimizi sunuyoruz. İşçilerin Uluslararası Birliği – Dördüncü Enternasyonal’in Şili partisi, Sosyalist İşçi Hareketi olarak tüm enternasyonalist desteğimiz sizlerle. Latin Amerika’dan kardeşçe dayanışmayla.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu

Termokar İşçilerinin Direnişi Enternasyonal Dayanışmayla Kazanacaktır!

Türkiye’de işçi ve emekçilerin örgütlenme haklarına yönelik saldırılar her gün daha da yoğunlaşarak sürmektedir. İşçilerin kendi özlük haklarını elde etmek için sürdürdükleri örgütlenme mücadelesinin doğallığında olan sendikal örgütlenme uluslararası bir haktır. Bu hakkını kullanarak, sendikalarda örgütlenen işçilerin işten atılması veya başka metotlarla cezalandırılması aynı şekilde uluslararası iş hukukunda bir suçtur ve insan hakları ihlalidir. 

Türkiye’de her dönem, işletmelerdeki çalışan işçilerin ve emekçilerin örgütlenme haklarına yönelik çeşitli biçimlerde engel olunmaktadır. Buna karşı işçi ve emekçilerin kendi hakları için mücadelesi de tarihten günümüze kadar süre gelmiştir. Şu anda Türkiye’de yüzlerce işletmelerde bundan kaynaklı direnişler söz konusudur. Bu direnişlerin birçoğu da uzun süredir devam etmektedir. Aynı şekilde çoğu direnişte kazanımla sonuçlanmıştır. 

Güncel olarak Manisa’da; ısıtma, soğutma ve klima sistemleri üreten Termokar şirketinde çalışan işçiler işten çıkartılarak cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Termokar işçileri, uluslararası işçi sınıfının büyük mücadeleler sonucu kazandığı sendikalaşma hakkını kullandıkları için 4 yıldır işveren tarafından baskıyla karşı kaşıya kalmaktadırlar. 

Termokar işçilerin 4 yıl önce Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenme mücadelesi sürekli iş veren tarafından hukuksuz ve keyfi baskıyla geriletmeye çalışılmıştır. Bu süre zarfından işveren pandemiyi de bahane ederek yaklaşık 150 işçiyi işten çıkarmıştır. Son olarak da sendikal örgütlenmeye öncülük yapan 4 işçi ihbar ve kıdem tazminat hakkı verilmeden işten atıldı. İşten atılan işçiler 30 Haziran tarihinden itibaren fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçtirler. 

Termokar ürettikleri ısıtma, soğutma ve klima sistemlerini birçok ülkeye pazarlamaktadır. Almanya, Yunanistan, Fransa, İtalya, İsveç, İngiltere, Polonya, Ukrayna, Çekya gibi ülkelerdeki birçok şirketin de aynı zamanda tedarikçisidir. Özellikle söz konusu olan ülkelerdeki sendikaların Türkiye’deki Termokar işçilerinin direnişini sahiplenmesi ve enternasyonal dayanışma sunması çok önemlidir. Bu ülkelerdeki sendikaları acilen bu görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz. 

Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenerek mücadele eden Termokar işçileri, iş verenin tüm baskılarına karşın pes etmeyerek mücadelelerini devam ettirmektedirler. Fakat bu mücadelenin başarılı olması, aynı zamanda enternasyonal dayanışmayla mümkündür. ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) olarak, Termokar işçilerinin direnişinin başarıyla sonuçlanması için enternasyonal dayanışmayı geliştirmeye çağırıyoruz. Termokar’da hukuksuz uygulamalara son verilip, işçilerin sendika hakkı tanınana kadar tüm sendikaları dayanışmaya çağırıyoruz. Termokar’da direnen işçi kardeşlerimizin kazanımı, tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır.  

Termokar İşçisi Yalnız Değildir!

Yaşasın Termokar İşçilerin Örgütlenme Mücadelesi!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: