Yolda geçen süre…

İşçilerin işe giderken ya da gelirken yolda geçirdiği zamanlar…

Kapitalist düzende bulunduğumuz sektörlerdeki haklarımıza sahip çıkmak ve patronların saldırı ve taleplerine karşı onunla mücadele halinde olduğumuzu fark etmek gerekir.

Bu mücadeleyi yaparken bazı şeylerin normal, olması gerektiği gibi olduğunu düşünüyoruz. Ama öyle değil, mesela çalışma hayatında 8 saat çalışma dediğimiz eksik düşündüğümüz ve bizlere bunu unutturmaya çalışan bir düzen var. Ama elbette bizler bunun mücadeleyle kazanıldığını ve yeni kazanımlara, daha insani bir yaşamı da mücadelenin sayesinde kavuşacağımız biliyoruz.

Bugün 8 saat denilse de iş için harcadığımız zaman aslında yaklaşık 10 saat kadar. Çünkü bizler hazırlanmak ve işe vaktinde yetişebilmek için zaman harcıyoruz. Bu zamanın çoğunu da yolda geçen süre oluşturuyor.

O yüzden yolda geçen sürenin de çalışma saatinden sayılması gerekiyor. Yani ortalama 2 saat baz alınması ve iş yerinin bunu fazla mesaiden ödemesi ya da çalışma saatlerinin 6 saatte indirilmesi.

Bu talepler etrafında bir mücadelenin örülmesi gerekiyor.

Çalışma saatlerinin 6 saate indirilip insanların ailesine, dostlarına, arkadaşlarına yani yaşamlarına daha fazla zaman ayırabilmesi gerekir. Bunun için mücadeleleri küresel bir alana getirilip işçi sınıfı, emekçi sınıfı tarafında bağlar elde ederek sınıflar arası iletişimi kuvvetlendirilip ileri götürmek gerekiyor. Bu sorun tüm ücretli çalışanlar için geçerli ve bu ortak talep için birlikte mücadeleyi üst seviyeye getirmek gerekiyor  

Bu bahsettiğimiz durum basit değildir ve başarıya ancak bir ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilecek kitle seferberliği yoluyla enternasyonal düzeyde başarabiliriz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: