Öğretmenler “Yeterli Ücret, İnsanca Yaşam” mücadelesinde

2 Kasım Çarşamba günü tüm yurtta on binlerce öğretmen “Yeterli Ücret, İnsanca Yaşam” sloganlarıyla iş bıraktı ve sokaklara çıktı.  Öğretmenler, “Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren” Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine karşı tepkilerini ortaya koydular.

Aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenileri eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleğinin de eklenmek istendiğini söyleyen öğretmenler, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde olmamasını eleştirdiler. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarına ve geleceklerine yönelik taleplerinin görmezden gelindiğini, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerinin yok sayıldığını dile getirdiler.

Ülkenin pek çok yeri gibi Manisa’da da sabah saatlerinde Gençlik parkında toplanan yüzlerce öğretmen Hükümet Meydanı’na kadar yürüyerek burada ortak basın açıklamasını dile getirdiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: