DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası yeni yıla %20 ek zam talebiyle girdiğini duyurdu

BMİS 2 Ocak 2023 günü yaptığı açıklamada, “Metal işçilerin bir bölümünün toplu sözleşmesi MESS ile yapılmakta olan Grup Toplu Sözleşmesidir ve bu sözleşmenin yeni dönem başlangıcı 2023 yılı 1 Eylül’üdür; ancak sözleşmeler 4-5 ay sonra imzalanabilmektedir. Dolayısıyla yeni dönemi kapsayacak toplu sözleşmesine 1 yıl vardır. Öte yandan, işçilerin 1 yıl bekleyecek sabrı ise kalmamıştır. Bu nedenle (…) işçilerin yaşadığı bu ağır yoksullaşma ve reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltmak için, Birleşik Metal-İş Sendikası yeni yıla yüzde 20 ek zam talebi ile girmektedir ve bunu alma çabası ve mücadelesi içinde olacaktır” dedi.

BMİS’in açıklamasında dile getirdiği tespitlere katılıyoruz ve talebini destekliyoruz. Bu dayanışmamızı ve çabalarımızı, özellikle aşağıda yaptığımız vurgular çerçevesinde hayata geçirmeye çalışacağız:

– %20’lik ek zam talebi, durmak bilmeyen enflasyon karşısında satın alma gücü sürekli azalan emekçileri bir yıl boyunca yoksulluğa mahkum etmemek için ücretlerin her üç ayda bir sendikaların tespit edeceği gıda enflasyonu oranında otomatik olarak artırılması talebiyle desteklenmelidir.

– MESS’le yapılacak olan yeni sözleşme görüşmeleri sırasında, metal işçilerinin alım güçlerinin ve refahlarının, ekonomik kriz ve enflasyon karşısında korunabilmesi için, TİS’e aşağıda sıralayacağımız iki şartın eklenmesi adına bir mücadele planı hazırlanmalıdır. Bu şartlar şunlardır: 1.) Ücret skalalarının, hangisinin daha yüksek çıktığına bağlı olarak, TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi’nin 3 veya 6 aylık ortalaması veya asgari ücrete yapılan artış oranında artırılması (zira asgari ücret artış oranı, TÜİK enflasyonundan daha yüksek olduğunda, işçiler kayıp yaşamaktadır) ve 2.) TİS yürürlükte iken, mevcut asgari ücrete ara dönem zammı yapılması durumunda açıklanan yeni asgari ücret ile sendikalı işçilerin ücretleri arasındaki ücret farkının oransal olarak korunması (ücret zamlarının 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın).

– Metal işçilerinin bugün için en yakıcı sorunu halini almış olan alım gücü kaybına karşılık haklı bir talebi yükselten BMİS’in, ek zam talebini kazanabilmek için hangi çaba ve mücadele yöntemlerini geliştireceğini, açıklayacağı mücadele planını beklemekteyiz. Bu mücadelenin en etkili yönteminin, tüm ülke metal işçisini kapsayarak tabandan başlayan bir örgütlenme ve iş durdurmaya kadar uzanacak geleneksel sınıf mücadelesi araçlarıyla desteklenen bir seferberlik planının hayata geçirilmesi olduğunu düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: