Interabrasiv’den bir işçi: Üretimden gelen gücümüzün farkında olmalıyız!

Bu fabrikada 7 aydır operatör olarak çalışıyorum. Fabrikayı tanımlarsak zımpara, kesici taş üretimi yapıyor ve uluslararası alanda çalışıyor. Bu fabrikada ekonomik taleplerinden doğan sendikal faaliyet yaşanmakta. Aslında, 1 ay evvel, zam açıklanmadan önce yaşanan rahatsızlıklar belli bir aşamadan sonra işçiler arasında kolektif bir çalışmaya döndü.

Zamlar açıklanmadan önce bir vardiya bir günlüğüne işe gitmeme kararı aldık. Daha sonraki gün işe geldik ve gece vardiyasında çalışırken zamlar açıklandı. Açıklanan zamları kabul etmedik ve işe gitmeme kararı aldık. Çarşamba günü gece vardiyası çalışmadı ve bu nedenle diğer vardiyalar da çalışamaz duruma geldi. Bu hareketlilik diğer bölümlere yayıldı ve diğer bölümlerde de iş durdurma kararı alındı. Yaşananların ardından yönetim her bölümden 1 kişi olmak üzere toplantı kararı almak zorunda kaldı. Bu toplantıda işverenler bir günlük mühlet istediler.

O gün içinde bir anda beklenmedik bir şey oldu. Bu olaylarla birlikte diğer işçiler aynı gün sendikaya üye oldu ve sendika yeterli sayıya ulaşarak Çalışma Bakanlığı’na başvuru yaptı. Fabrika yönetimi bu haberi aldıktan sonra sendika ile anlaşma kararı aldı ve bu mücadeleyi başlatan işçileri bir kenara bıraktı.

Şimdilik sonuç böyle de olsa, aslında bir şeyi gördük. Biz kendimize güvenirsek herkes kendine güvenmeye başlar. Önemli olan sadece hakkını aramaktır insanca yaşamak için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: