TİS Sürecinde atama temsilci

Manisa’da kurulu Interabrasiv fabrikasında bu aralar toplu iş sözleşmesi süreci yaşanıyor. Ekonomik krizin ağırlaşması, asgari ücretin hiçbir şeye yetmemesi sonucu uzun uğraşlarla sendikal çoğunluk sağlandı. Evet, işçiler bunu başarabildi ama üyesi olduğumuz sendika atama usulü temsilci seçiyor. Buna karşı durduğunda sendika sana karşı çıkıyor ve cevap olarak “ilk önce güvendiğimiz insanları atamak istiyoruz” diyorlar. Şimdi burada bir sorun ortaya çıkıyor, ne yazık ki sendika diğer üye işçilere güvenmiyor mu sorusu geliyor akla.

Aslında biz bilinçli işçiler bu işin neden böyle yapıldığını biliyoruz. Sendika temsilcisi ses çıkarmasın, sendikanın dediklerine karşı çıkmayacak bir temsilci olsun istiyorlar. Tabii işini hakkıyla yapan temsilciler var ama sonuçta atama yöntemi antidemokratik bir yaklaşım ve biz bunu kabul etmiyoruz. Mücadelemizi bunun için veriyoruz. Sendikalı olsak bile hem işyerindeki üstlerden hem de sendikada yer alan bürokratik üstlerden işten çıkarma tehdidi ya da mobbing ile istifaya zorlanmaya maruz kalıyoruz.

Interabrasiv işçisi anayasal hakkını kullandı ama hala bürokratik bir kararla antidemokratik uygulamalar devam ediyor. Bizler bu uygulamaları önlemek ve bunlara karşı mücadele etmek zorundayız. Bu uygulamaların son bulması ancak bütün sendikal haklarımızın korunmasıyla mümkün. Seçimlerde de sonrasında da bu noktadan hareket etmeliyiz.

Interabrasiv işçisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: